Miért az ayurvéda?
Biztosan érezte úgy már mindenki, hogy ami a nagy többségnek jó, az neki épp nem. Olyanokra gondolok itt, hogy pl. lehet hogy a futás mindenkit feldob, de téged pont nem. Vagy hogy a vöröslencse senkit sem puffaszt, de téged sajnos igen, vagy hogy a kávétól kinyílik az ember szeme, de a tied nem igazán. Másnak mással vannak hasonló tapasztalatai, tehát kijelenthetjük, hogy nem lehet sablonosan ajánlani valamit csak úgy mindenkinek és megcímkézni jó vagy rosszként. Lehet neked épp az tesz jót, amitől mások rosszul vannak. Az a helyzet, hogy nagyon nem vagyunk egyformák és elég volt már abból, hogy az élet minden területén be akarjanak minket préselni egy szűk keresztmetszetbe, ami hosszú távon nagyon nem működik. Ezért nem is érdemes hasonlítgatnunk magunkat másokhoz és másokat magunkhoz. Ezért nincs értelme összehasonlítani gyermekünket más gyerekekkel. Ezért nincs értelme készpénznek venni a kritikát, a szakvéleményeket, a jó tanácsokat. Egyediek vagyunk. Egyszeriek és megismételhetetlenek. Hasonló a fizikai megjelenésünk de megannyi különböző világ bontakozik ki minden egyes külső burok alatt. Mindenkinél más tényezők vezethetnek a boldogsághoz és mások a depresszióhoz. Nem lehet a recept mindig mindenkinél ugyanaz és nem is az. Ha nem jutunk el idáig, akkor az élet egy folyamatosan táguló labirintussá válik, ahol túl sok az irány, túl sok az információ és ahol könnyen tévútra juthatunk, ha nem a belső iránytűnkkel tájékozódunk. Ehhez kell egy olyan tudatos állapot, amiben megtanulunk nem a tömeg után menni, hanem elkezdjük lassan felfedezni magunkat, befelé utazunk, megtanulunk bízni magunkban, meghalljuk belső hangunkat és hallgatunk is rá.
Ezt a befelé utazást könnyíti számomra például az ayurvéda tudománya. Fizikai és lelki szinten is képes megmondani, hogy hol tartasz, mi lenne számodra az ideális és milyen módszerekkel juthatsz el az ideális állapothoz, konkrétabban a te ideális állapotodhoz.
Az ayurvédikus megközelítés
Az ayurvédikus megközelítés
Az ayurvéda, mint a létezés művészete és az élet tudománya nagy bölcsességgel bír, amit ugyanolyan könnyedén alkalmazhatunk gyermekek, mint felnőttek esetében. Kezdjünk néhány alapvető gondolattal, hogy mindenki megérthesse az ayurvédikus megközelítést általánosságban és speficikusan a gyermekekre vonatkozóan.
Mint sok más keleti gyógymód, az ayurvéda is alapvetően a megelőzésre fekteti a hangsúlyt, ami a testi-lelki jóllétünket illeti. Bár tökéletesen megfelel arra, hogy a gyermekeinkben fellépő kilengéseket kiegyenlítse, ugyanakkor arra is képes, hogy a megfelelő irányba terelje őket az optimális egészség és jóléthez vezető úton. Sajnos jelenlegi kulturánk döbbenetes mértékű megszállottsága a gyorsasággal és hatékonysággal kapcsolatban teljesen elhomályosítja az olyan időtlen, ősi bölcsességeket, amelyek segítettek minket harmóniában maradni az évszakok váltakozásával, a saját ciklusunkkal és abban, hogy az évszaknak megfelelő ételeket együk. Az ayurvéda az élet ciklusaival és a természet ritmusával dolgozik, hogy erőhöz, rugalmassághoz és makulátlan egészséghez segítsen minket. Gyermekeink pedig egyedülálló helyzetben vannak, hogy profitáljanak ebből a megközelítésből, hisz testük természetes bölcsességét még nem befolyásolja olyan jelentős mértékben ez a felgyorsult világ. Ezért esetükben gyakran egészen apró változtatások is segítenek visszaállni az egyensúlyi állapotba, ami által képesek igen gyorsan gyógyulni, regenerálódni.
Az ayurvéda egy egyedülálló holisztikus tudomány, ami az egyént a környezetével együtt vizsgálja és nem dob fel egy univerzális pirulát mindenkinek, hiszen azt hirdeti, hogy mindegyikünk egyedi és megismételhetetlen. Nincs két egyforma probléma és két egyforma személyiség sem. Egyik alapvető tétele, hogy mindannyian egyedi alkatok vagyunk, attól függően, hogy mennyi bennünk az egyes hatóerők, azaz doshák, az úgynevezett Vata, Pitta, Kapha aránya. A három hatóerő az öt őselem meghatározott kombinációjából jött létre (éter, levegő, tűz, víz és föld). Az öt őselem alkotja az egész univerzumot, így a világunkat és fizikai testünket is. Így mindenkiben jelen van mindhárom dosha de mindenkinél más arányban. Legtöbbször egy vagy két dosha dominánsabb, ez határozza meg személyiségünket és testalkatunkat. Személyes alkatunk (prakruti) már születéskor kirajzolódik és ha tudatában vagyunk annak, hogy milyen típusba tartozunk, akkor könnyedén útmutatást kaphatunk a kilengések csillapítására és a harmónia megteremtésére. A három dosha az alábbi kombinációkból tevődik össze és a következő tulajdonságokat képviseli:
-
A Vatát a levegő és az éter elem határozza meg. A Vata dosha szabályozza a testben zajló mozgásokat, továbbít és kiválaszt. A levegő és éter miatt hideg, száraz, könnyű és átható minőségeket képvisel.
-
A Pittát a tűz elem határozza meg. Alapvetően a tüzet jelképezi a szervezetben. A Pitta felel minden változásért, az emésztésért, anyagcseréért. Melegít és átalakít. A tűz miatt forró, csípős, változékony és pusztító minőségeket hordoz.
-
A Kaphát a föld és a víz elem határozza meg. Ez a dosha felel az olajozásért, kenésért (izületek), összetartásért. Felépít és összeköt. Nehéz, hideg, szilárd, puha és olajos.
Vata, Pitta és Kapha gyermekek
Nézzük meg milyen fizikai és mentális tulajdonságokat eredményeznek az egyes dosha dominanciák gyermekek esetében:
-
A Vata gyerek vékony, könnyű, rendszertelenül eszik, nehezebben hízik. Biztosan tudhatod, hogy a Vata aránya nagyobb gyermekedben, ha többnyire fázós és száraz a bőre. Vékonyszálú egyenes vagy göndörödő haj és vékony de sötétebb bőr jellemzi a Vatát. Nagyon mozgékony, ami nem csak fizikailag tűnik fel. Rendkívül gyors az észjárásuk, nagyon jól szervezkednek és kreatívak. A túl sok Vata aggódáshoz és szorongáshoz vezethet, mentális és fizikai nyugtalansághoz, sok Vata gyermek hiperaktív. Nehezen alszanak, a legkisebb zajra is felébrednek és hajlamosak a szorulásra.
-
A Pitta gyerek átlagos testalkatú, átlagos étvággyal. Nekik fontos a rendszeres étkezés, mert az étkezés kihagyását nem tolerálják. Akiben a Pitta aránya magas, az általában nem tűri jól a meleget. Magasabb a testhőmérséklete, vágyik a hűvösebbre. Hajuk általában egyenes, világos, vöröses vagy barna. Kifejező szemek és íves ajkak jellemzik. Hajlamos a szeplőkre, anyajegyekre. Nagyon magas intelligenciával rendelkeznek, fontos tudniuk mindenre a választ. Sokszor felébred éjjel esetleg szomjúság miatt és zavarják az éles fények. Jól elvannak társaságban, szeretnek a középpontban lenni. A túl sok pitta érzékeny, kiütéses bőrt eredményez. Hajlamosít gyulladásokra, hasmenésre és olyan erős érzelmeket válthat ki, mint a harag és frusztáció.
-
A Kapha dominancia a gyermekeknél szilárd és erős testalkatként mutatkozik meg figyelemre méltó erővel és kitartással. Ezeknek a gyerekeknek tipikusan enyhe étvágyuk van és lassabb az emésztésük, ezért nem is esznek sűrűn. Élvezik az evést, értékelik az ételt. A Kapha bőr vastag, zsíros és nagyon sima, a szemek pedig nagyok és lenyűgőzőek. Hajuk vastag, bőséges, gyakran hullámos. A Kapha elme nagyon stabil és könyörületes, nem igazán lehet kiakasztani. Nagyon mosolygós, hosszú ideig képes koncentrálni, figyelni. Mélyen alszik, sokszor talán túl sokat is, de nem érdemes felkelteni. A legkiegyensúlyozottabb típus, mégis ha túl sok a Kapha, akkor hajlamos lesz a gyerek a lustaságra és hízékonyságra, szorulásra, letargiára és depresszióra.
A Vata, Pitta, Kapha hatás jelen van a napszakokban, évszakokban, az ember életkori szakaszaiban és a test részeiben is.
Életkori szakaszok:
0-14 éves kor gyerekkor, Kapha szakasz
15-27 éves kor átmeneti időszak, Kapha/Pitta átmenet
15-50 éves kor középkor, Pitta szakasz ( 27-42 éves korban a legerősebb a Pitta)
42-56 éves kor átmeneti szakasz, Pitta/Vata átmenet
56-xx éves kor időskor, Vata szakasz
Gyermekek esetében tehát nem elég megfigyelni az egyéni testtípust, nagyon fontos figyelembe venni azt is, hogy a gyerekkor eleve a Kapha életkori szakaszhoz tartozik (0-14 éves korig). Ez azért van így, mert a Kapha felelős a felépítésért, amik a szervezetben zajlanak. Ilyenkor zajlik a test táplálása, gyarapodása, a növekedés. A Kapha irányítja a zsírtartalékokat, a vízháztartás egyensúlyát, hidratációt és a szövetek táplálását. A növekedéshez és fejlődéshez nélkülözhetetlen a Kapha és mivel ebben a korszakban ez a domináns a szervezetünk működésében, ezért túlsúlyba kerülnek a nehéz, lassú, hűvös, nedves, olajos, stabil minőségek, amik fizikai szinten gyakori megfázáshoz, köhögéshez, orrduguláshoz és túlzott nyálelválasztáshoz vezethetnek. Ebben a korszakban tipikusak az orr és a fül megbetegedései és mondhatni, a fentiek tükrében ez teljesen normális.
A gyermekek amolyan nyálkatermelő kisiparosok és ez nemhiába van így, hisz az extra folyadék védi a szöveteiket a szárazságtól és az extrém irritációtól, viszont közben sokszor ugye náthássá és fertőzésekre is hajlamossá válhatnak miatta. Ajánlott ilyenkor egy kis szezámolajjal vagy ghi-vel bekenni az orrlyukak belsejét, ezzel amolyan membránt képezve belül. Idősebb gyermekeknek pedig már az orröblítés javasolt (neti pot), amivel tisztán tarthatják az orrjáratokat. A tomboló Kapha lecsendesítése segíteni fog a felesleges nyálkatermelődés egyensúlyozásában is.
Tehát a Kapha szisztematikusan emelkedik a gyermekkori szakaszban. Ahhoz, hogy ezt a minőséget egyensúlyban tarthassuk, sokat segít a könnyedség, a meleg, a szárazság, mozgékonység és világosság. Ezeket a minőségeket be lehet vinni a megfelelő étkezéssel és életmóddal is. Hasznosak lehetnek a megfelelő fűszerek és gyógynövények.
Mit tehetünk a gyermekek egészségéért a Kapha szakaszban?
Étkezés
Ahhoz, hogy a Kaphát kordában tudjuk tartani, könnyű, melegítő száraz és rostokban gazdag ételekre lesz szükségünk. Friss gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék mindenképp jók, ideális esetben meleg ételként fogyasszuk őket, melegítő fűszerekkel, mint a fokhagyma, gyömbér, fahéj vagy kurkuma. A csípős, fanyar és keserű ízek kerüljenek előtérbe és hanyagoljuk az olyan ételeket, mint a búza, tejtermékek, cukros ételek. Ezek mind növelik a Kaphát. Nagyon sokat segíthet a méz is, mint vivőanyag. Érdemes a gyermek kedvenc fűszerét (fahéj, gyömbér vagy kurkuma pl) egy teáskanál mézben feloldani és 2-3x adni neki naponta. Ez különösen jó télen és kora tavasszal, illetve ha a tünetek alapján a Kapha elszabadult.
Életstílus
Mindenképp erős fizikai aktivítás szükséges. A legtöbb gyerek alapvetően örökmozgó, de ha mégsem, akkor ösztönözzük, mert a mozgás javítja a vérkeringést, serkenti a nyirokrendszert, egyensúlyozza az energiaszintet és erősíti az immunrendszert. A rendszeres mozgás drámai módon korlátozhatja a Kapha problematikus tendenciáját. Támogatni tudjuk továbbá az emésztő tüzet, miközben tovább csökkentjük a felesleges Kapha-t a megfelelő gyógynövényekkel mézben keverve. Például fahéj mézben elkeverve nagyon erős megfázás, köhögés, légúti panaszok esetén.
Az ayurvéda szerint a jó emésztés az egészség alapvető feltétele. Nyilván azt szeretnénk, hogy gyermekünk emésztése erős legyen, Nagyon is fontos tehát, hogy mit eszik a gyerek. Tegyünk mindig friss, tartósítószer-és adalékanyagmentes ételeket az asztalra, kerüljük a készételeket, a túl sok cukrot. Győződjünk meg róla, hogy a kicsik megfelelő mennyiségű tiszta vizet fogyasztanak a nap során. Tanítsuk meg őket, hogy a széklet és a vizelet közvetlen visszajelzés arról, hogy hogyan érzi magát a testünk attól az ételtől és italtól, amit elfogyasztottunk. A tiszta és bőséges vizelet azt jelzi, hogy jól hidratáltak. A rendszeres, puha, formával rendelkező, kevésbé bűzös, könnyen törölhető széklet pedig egészséges emésztést és megfelelő bélfunkciókat jeleznek. Azt is megtaníthatjuk, hogy milyen fontos a rendszeres, reggeli ürítés. Érdemes rituálét kialakítani eköré, hogy segítsünk a szokás kialakítását.
Az emésztő tűz további táplálása már inkább azon múlik, hogy mennyire tudjuk összhangba hozni a táplálkozást és életmódot a természet ritmusával. Kínáljunk a szezonnak megfelelő ételeket. Ősszel és télen a nehezebb, táplálóbb ételeket kívánjuk, tavasszal és nyáron pedig a könnyebb, lédúsabb gyümölcsöket, zöldségeket preferáljuk. Észrevehetünk egyébként egy spontán visszaállást a tavaszi időszakban, amikor is hirtelenjében már nem kívánunk olyan minőségű és mennyiségű ételeket, mint a hidegebb évszakokban. Ez a felnőttek tisztító kúráinak időszaka, gyermekeknél pedig ilyenkor érdemes csökkenteni a mennyiséget és könnyedebb ételekre váltani. A szezonnak megfelelő gyümölcs-zöldség fogyasztásával ugyanolyan hatékony tisztulás megy végbe náluk is.
Lássuk csak, mivel fokozhatjuk még az emésztő tüzet gyermekek esetében:
- itassunk vele egy pohár meleg vizet étkezés előtt 20-30 perccel miközben csökkentjük az étkezés közbeni folyadékbevitelt
- mondjunk hálát az ételért minden étkezés előtt, áldjuk meg az ételt és evés közben lehetőleg csak az evéssel foglalkozzunk
- iktassunk be megfelelő mennyiségű, emésztést serkentő fűszereket ételeinkbe (fokhagyma, gyömbér, fahéj, kurkuma, koriander, köménymag)
- teljen el megfelelő idő két étkezés között (min. 3 óra) lehetőleg nassolás nélkül
- ösztönözzük, hogy ne egye túl magát és hogy hagyjon egy kis időt evés után, mielőtt valami új cselekvésbe kezd. Vegyen egy mély levegőt és tudatosítsa, hogy most jóllakott és elégedett
Napi rutin
Tudjuk vagy nem (de mindenki sejti), a megfelelő napi rutin nagyon is fontos az általános fizikai jóllétünkhöz. Igazából túlságosan is alábecsüljük ennek fontosságát. Különösen oda kell ezekre figyelni gyermekek esetében. A rutinok betartása megteremti a gyermekben a biztonságot, stabilitást és bizalmat, miközben támogatjuk őket egészséges szokásaik kialakításában.
- nagyon fontos a megfelelő alvás. Törekedjünk az alvási idők betartására, ami ugye változik, ahogy nőnek. Legyünk rugalmasak, kövessük az életritmusukat és alakítsuk az alvási rutint mindig annak megfelelően.
- szintén fontos a rendszeres étkezés. Itt is alkalmazkodjunk a gyermekhez; a legtöbben jól vannak napi háromszori étkezéssel, de van olyan gyermek, aki többször eszik kevesebbet, vagy kevesebbszer többet.
- próbáljunk meg napi rutint tartani az alvással, étkezéssel, játékidővel a görcsösség mellőzésével persze. Nem kell minden esetben ehhez ragaszkodni, de jót tesz a gyereknek, ha kiszámíthatóak a legfontosabb létbiztonsággal kapcsolatos tevékenységei. Egy kiszámíthatatlan napirend gyengíti a gyermekek idegrendszerét és a rutinok hiánya megnehezíti számukra a természettel való összehangolódásukat.
- fontos továbbá, hogy ne túl sok időt töltsenek képernyők előtt, hogy megfelelő időt töltsenek a természetben, hogy ösztönözzük a játékos, kreatív tevékenységeket
Ne felejtsük el továbbá, hogy olyan időszakban élünk, amikor a produktívitás kicsit túl van lihegve és gyakran már nincs a gyereknek egy szabad órája sem; korán kel és egy egész napi aktivítást követően esténként ájultan zuhan az ágyba. Nem kérdés, hogy a strukturált tevékenységek rendkívül előnyösek lehetnek, de itt nagyon érvényes a kevesebb néha több. Ne felejtsük el tehát megteremteni az igazi gyermekkor feltételeit és a programok ne menjenek ennek rovására.
Testi-lelki egyensúly megteremtése
Tény, hogy a gyerekek hihetetlenül energikusak ám nagyon érzékenyek is. Azt tudjuk, hogy fizikailag igen erősek, viszont szeretetteljes támogatásra szorulnak mentálisan és mi nagy segítséget nyújhatunk nekik abban, hogy hogyan navigáljanak nehéz érzelmeik és bonyolult gondolataik világában. Jöjjön tehát pár olyan tényező, ami biztosan segít megőrizni a testi-lelki egészségüket:
Szeretet
Egy gyermek életében a szeretet értékét nem lehet alábecsülni. Valójában nem is kell mindent tökéletesen csinálni annak érdekében, hogy a gyerekek tudják, hogy szeretik őket. Nyilván nem tudjuk mindenre a választ és sokszor elöntenek minket is a negatív érzelmek és gondolatok, de abban minden szülő egyetért, hogy a gyermekük iránt érzett szeretetük meginghatatlan. Ismerjük be és fogadjuk el, hogy emberi lényként fogunk elkövetni hibákat, és bátorítsuk gyermekünket is, hogy nyugodtan hibázzon, merjen hibázni. Sőt, ha megünnepeljük azt, hogy a gyerek mer egyáltalán kockáztatni, függetlenül attól, hogy sikerrel jár vagy sem, csak megerősíti benne azt, hogy feltétel nélkül szeretik. Legyünk mindig jelen, így tudjuk megmutatni leginkább, hogy mennyire fontos.
Az egész test olajos masszázsa
Az olajos masszázs megújítja a szöveteket, elősegíti az egészséges keringést az egész szervezetben. Nem véletlen, hogy az olaj szanszkrit neve a sneha, ami szeretetet is jelent. Ez a masszázs nyugtatja a gyermek idegrendszerét, fizikai testét és az elme finomabb rezgéseit. A masszázst meleg olajjal végzik, a gyermek dosha típusának megfelelő olajjal. Egészen baba kortól ajánlott ezt végezni, számtalan pozitív hatása van a baba fejlődésére és a baba-mama kapcsolatok harmonikus alakulásában. (Babamasszázsról később bővebben)
Légzés
A gyerekek nagyon gyorsan megtanulják értékelni azt, hogy milyen teljesen jelen lenni a test és a lélegzet összehangolásával. Nagyon könnyen meg tudják tanulni a jóga légzést is. A legegyszerűbb, ha hátonfekve a pocijukra fektetjük kedvenc plüssállatkájukat és megfigyelik, hogyan emelkedik és süllyed a plüss, miközben ők be-és kilélegeznek. Érdemes beiratni gyermekjógára vagy tanítani neki otthon pár hasznos és élvezetes ászanát.
Meditáció
Ugyanúgy elkezdhetjük velük megtanulni, hogy milyen megfigyelni a testüket és gondolataikat, érzelmeiket a mindfulness-en keresztül. A titka a rövid koncentrálás, sose legyenek ezek hosszú megfigyelések. Ülhetnek csukott szemmel, megszámolhatják a lélegzetüket, megfigyelhetik hogy lassú vagy gyors, hogy éreznek-e bármit, bárhol a testükben és utána megosztják élményeiket. Természetben is jó ezt gyakorolni, amikor leülnek csendben, csukott szemmel és megfigyelik a hangokat pár percig. Sokat segít ebben, ha mi magunk is meditálunk, így ha minket látnak, nekik is megjöhet a kedvük elcsendesedni.
Elég sok tényező van tehát, amivel gyermekeink egészséges életmódját támogathatjuk de a legfontosabb, hogy bízzunk magunkban! A gyerekek hihetetlenül érzékenyek és intuitívak. Hamar megérzik a stabilitást és támogatást, ha azt látják, hogy mi könnyedén irányítjuk a dolgokat. Ez nem azt jelenti, hogy mindig minden előre megtervezett és semmi sem csúszhat ki a kezünk közül. Épp ellenkezőleg. A korlátaink felismerése és tiszteletben tartása nagyon fontos és hihetetlen jó példával szolgálunk vele gyermekeink előtt. Az a legfontosabb, hogy bízzunk belső útmutatásunkban azzal kapcsolatban, hogy mi a jó a gyermekünknek. Ez nem a dolgok tökéletes kivitelezéséről szól. Arról van szó, hogy mi mindent megteszünk bízva abban, hogy ez elég.
Ünnepeljük tehát pozitív hozzáállásunkat és hatalmas szívünket, tegyük meg, ami tőlünk telik és tudjuk, hogy gyermekeink természetüknél fogva ellenállóak és rugalmasak. Ráadásul nagyon szerencsések, hogy olyan emberek veszik őket körül, mint az anyukájuk vagy apukájuk, szóval csak legyünk jelen és élvezzük a közös utazást!
